OFERTA DLA DZIECI

Centrum Kultury Euroregionu organizuje dedykowane spotkania edukacyjne i  artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Prowadzącym zajęcia z cyklu Legendy z Grodu Gryfa jest Szymon Jeż, autor magazynu “Szczeciner” i wielki pasjonat Szczecina ma niezwykły dar do opowiadania pasjonujących historii o naszym mieście. Jeżeli ktoś jest przekonany, że legendami pochwalić może się tylko Kraków, Wrocław i Warszawa to musimy tę informację stanowczo zdementować. Pasjonujące prelekcje dla uczniów podstawówek odbywają się w Starej Rzeźni. Przez cały rok przyjmowane są zgłoszenia szkół, które chcą przekazać uczniom wiedzę o historii naszego miasta.

Każda prelekcja  okazuje się dla dzieci pasjonującą przygodą pełną baśni, legend, anegdot i wiedzy, która przydatna będzie przydatna uczniom na lekcjach historii, WOSu czy w codziennym życiu. Szczecin to pasjonujące miejsce i warto by młodzi ludzie wiedzieli gdzie mieszkają i jak bogatą historię ma ich miasto. – Staramy się pokazywać młodym ludziom historie, które są tutaj na miejscu, które można niemalże dotknąć. Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy, kim była Anna Jagiellonka albo kim był Wyszak, to wszystko pasjonujące legendy. Rozmawiamy o genezie powstania Szczecina i nazwie naszego miasta. Dzieci interesują legendy o piratach, ale i na przykład o najsłynniejszej szczecińskiej czarownicy – mówi portalowi Moja Łasztownia Szymon Jeż, organizator spotkań “Legendy Gryfa” – Dzieci aktywnie uczestniczą w tych zajęciach, chcemy żeby historie wypływały od dzieci, żeby one dyskutowały i opowiadały nam swoje pomysły oraz to, co usłyszały od dorosłych albo z baśni. Okazuje się, że ta wiedza młodych ludzi wcale nie jest taka mała. Mamy historie kotów na Zamku Książąt Pomorskich czy inne legendy związane z autentycznymi postaciami. Fantastyki również nie brakuje, ale przecież na tym polegają legendy. Zawsze zadajemy dzieciom pytanie: po czym poznać, że w herbie Szczecina jest Gryf, a nie orzeł? Każdy ma możliwość pokolorowania i stworzenia własnej wizji herbu. Dzieci są spostrzegawcze, same odkrywają o co chodzi, a my tylko delikatnie podprowadzamy całą historię. Nasze spotkania to lekcje o Szczecinie, ale w formie niestandardowej. Liczymy, że dzięki tej inicjatywie dzieci będą wiedziały więcej o swoim mieście – dodaje Szymon Jeż.

Zajęcia odbywają się w industrialnych wnętrzach Starej Rzeźni. Daty i godziny spotkań ustalane są indywidualnie i elastycznie.

Zapraszamy przedszkola i szkoły do kontaktów i wspólnego ustalenia tematu takiego wydarzenia oraz warunków jego realizacji.


Kontakt mailowy: patryk.walczak@csl.eu stararzeznia@csl.eu
lub telefoniczny w celu ustalenia konkretnej daty zajęć: 509 398 889